Söndagen den 8 januari blev församlingens stora uppstartsmöte inför 2017.

En fullsatt kyrka samlades med stor förväntan att få höra Ordet inför året av pastor Lennart och Carolina. Stark lovsång med Joy Carlson och WAO choir fyllde lokalen där folket jublade och prisade Gud. Temat och Ordet för året var ” Gå ut på djupet” och texten var hämtad från Hes 47 om den dubbla strömmen där profeten kom ut på så djupt vatten att han måste simma. Detta är vad Gud vill göra i vår församling detta år, sa pastor Lennart. Han vill ta oss ut på djupt vatten genom att den Helige Ande får ta full kontroll över vår liv. På pingstdagen kom de svaga lärjungarna ut på detta vatten och började att flöda i Andens smörjelse med under och tecken som följd.

Detta är vad vi ska förvänta oss under 2017! Pastor Carolina talade om vikten av att lämna det som varit innan vi kan se stjärnorna och ta emot en ny identitet i Gud.

Hon läste om Abraham som lydde Gud omedelbart när stunden för uppbrott kom.

I mötet välkomnades 35 nya medlemmar och 12 personer tog emot Jesus som sin Frälsare.